Guguk Kuşunun Hilesi

guguk kusu   Guguk kuşu uzun ve sivri kanatlı, uzun kuyruklu, iyi uçucu kuşlardır.Eski ve Yeni dünya kıtalarında orman veya diğer yerlerde yaşarlar. Göçmen olanları vardır. Ötüşlerinden dolayı guguk adını almıştır. Guguklu saatlerde, sesleri taklit edilmektedir.
Guguk kuşları “Kuluçka asalağı”dır.

Dişi guguk kuşunun inanılmaz bir stratejisi vardır. Yumurtlama döneminde daha önce sürekli takip ettiği kuş türünün yuvasını gözetler . Gözetlediği kuş türü yuvadan ayrılır ayrılmaz guguk kuşu harekete geçer ve hemen yuvaya gidip yumurtasını bırakır. Guguk kuşu yumurtasını bırakırken yuvanın içindeki yumurtalardan birini çıkarır ve yerine kendi yumurtası koyar.

Bu sayede yuvasına dönen diğer kuş türü bu farklılığı anlamadan kuluçka yapmaya devam eder.

Yuvaya bırakılan guguk kuşu 12 günlük bir kuluçka süresi yaşadıktan sonra yumurtadan çıkar ve 4-5 gün sonra gözlerini açmaya başlar. Şaşılacak durum ise yumurtadan çıktıktan sonra yaşanır. Yavru guguk kuşu yumurtadan çıktıktan hemen sonra, bakıcı kuşun olmadığı bir zamanda, diğer yumurtaları yuvadan aşağıya atar. Böylece bakıcı kuş, kendisinin zannedip yavruyu dikkatle beslemeye başlar. 6.haftaya doğru guguk kuşu bakıcı kuştan daha büyük olduğu için, ebeveyn yavruyu beslerken enteresan bir görüntü oluşur.

İşte Guguk Kuşunun Hilesi: