Bedava Seyahat Etmenin 5 Yolu

1. Woofing

WWOOF-Woofing

www.wwoof.org – Organik tarım yapılan çiftliklerde yemek ve konaklama karşılığı iş öneriliyor. Bu sitemde, 1 hafta veya yıllarca çalışmak mümkün.

İlk defa İngilterede, 1971 yılında başlayan ve şimdi yaklaşık 90 ülkede hizmet veren bu organizasyonda hemen herkese uygun bir iş var. Woofingolarak da tanımlanan bu yöntemle hiç deneyim olmayan konularda bile bilgi sahibi olup kendini geliştirmek ve yeni yetenekler kazanmak mümkün.

Ayrıca aynı çiftlikte woofing hizmeti için gelen diğer gezginlerle tanışıp yeni arkadaşlıklar kurma, takım çalışması konusunda kendini geliştirme fırsatı veriyor.

Türkiye’de Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği aracılığı ile hizmet veriliyor. “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesi, kısa adıyla TaTuTa, WWOOF Türkiye projelerini yürütüyor.

 

2. Help Exchange

HelpX

www.helpx.net – Dünya çapında gönüllü hizmet için hostlarla gönüllüleri buluşturan bu site aracılığıyla özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika’da hem seyahatetmek hem de yeni ailelerle tanışıp yeni şeyler öğrenmek mümkün.

Evinde, bahçesinde, çiftliğinde veya işletmesine yardımcı bir ele ihtiyaç duyan host aileler bu yöntemle yetenekli ellere kavuşurken, bu sistemi kullanan gezginler de hem konaklama hem de yeme-içme masrafı yapmadan aileler için günde birkaç saat çalışarak karşılıklı fayda değişimi yapıyorlar.

HelpX sisteminde, Sunulan hizmet çit onarmak, ot ayıklamak, meyve toplamak olabileceği gibi, çeşitli sosyal hizmet sunun gruplarda okuldaki öğrencilere yardım etmek, özürlülere ders vermek veya bir restoranda garson olarak çalışmak da olabilir.

Avustralya’daki deneyimlerimden yola çıkarak hakkında detaylı bilgiler verdiğim Help Exchange Nedir yazısına mutlaka göz atın. İlginç geleceğine eminim.

 

3. Conservation Volunteers

Conservation-Volunteers

www.conservationvolunteers.com.au – Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer birkaç ülkede faaliyette olan bu organizasyonda, eko turizmi teşvik edip, doğal ortamları korumak için geliştirilmiş çeşitli kısa süreli projelerde takım halinde çalışma fırsatı veriyor.

Haftalık 100$ gibi bir ücret ödeyerek hem barınma hem de yiyecek ihtiyaçları karşılanabiliyor. İngiltere’de bulunan BTCV de (British Trust for Conservation Volunteers) benzer bir hizmet sunuyor.

 

4. Birleşmiş Milletler Gönüllüsü

Birleşmiş-Milletler-Gönüllü

www.unv.org – Doğal afetler sonrası, ülkelere sağlık ve ekonomik alanda yardım götürmek amacıyla Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulmuş bir organizasyon. Bu organizasyonda yer almak için tescillenmiş bir uzmanlık alanınızın ve deneyiminizi olması gerekiyor. BM bu amaçla ülkelerin bu alanda hizmet sunan sivil toplum örgütleri ile çalışmaktadır.

 

 

5. HF Tatil Programları İçin Grup Liderleri

HF-Holidays

www.hfholidays.co.uk –  Avrupanın yürüyerek tatil organize eden programlarından biri olan HF Holidays, yemek ve konaklama karşılığı bilgi ve yeteneklerinizi kullanarak Avrupa’nın 70’ten fazla destinasyonda gezmenizi sağlıyor.

Gittiğiniz ülkede konaklama ve yeme içme maliyetlerini karşılayarak sizden bir hizmet bekleyen bunların dışında yüzlerce farklı gönüllü programlar bulunuyor. Ingilizce biliyorsanız Google’da volunteer programs olarak arattığınızda önünüze çok değerli bilgiler çıkar. Çekinmeyin, araştırın, dahil olun, keşfedin!

(kaynak:https://gezgintech.com)