Zu San Li

İnsanların da bilgisayar gibi ‘yeniden başlat’ tuşu varmış!

Çin Tıbbına Göre 140 Yaşına Kadar Yaşamak İstiyorsanız ”Zu San Li” Noktasına Her Gün Basmalısınız…

Japon olan Zu San Li, uzun yıllar önce babasından, şu anda ‘uzun ömür noktası’ veya ‘yüz hastalığın noktası’ şeklinde tanımlanan çok değerli bir bilgi almış. Efsaneye göre babasının tavsiyesine uyan Zu San Li, her gün bu noktaya masaj yapmış ve onlarca imparatorun doğumuna ve ölümüne şahit olacak kadar uzun yaşamış. Efsaneden emin olmak mümkün olmasa da; bu noktaya masaj yapmak, Uzak Doğu’nun binlerce yıldır uygulanan en eski tedavi metotlarından biri… Çin tıbbında vücut bir enerji sistemi olarak görülür ve masaj organların fonksiyonel aktivitelerini ve enerji akışlarını etkileyebilir.

Zu San Li noktasını aktive etmek ise yenilenme ve iyileşme etkisi yaratabilir, yaşlanmayı önleyebilir. Çin’de bu nokta ‘uzun ömür noktası’ olarak bilinirken, Japonya’da da ‘yüz hastalığın noktası’ olarak bilinir.

zu-san-li Bunun nedeni ise Zu San Li noktasının, bedenimizin alt yarısındaki organların çalışmasını kontrol etmesidir. Adrenal bezleri, böbrekler, cinsel organlar ve sindirim kanalının uygun bir şekilde çalışmasından sorumlu bölümlerin içinden geçen omuriliğin fonksiyonlarını yönetir. Zu San Li noktasına masaj yaparak insan sağlığının koruyucusu rolünü üstlenen en güçlü salgı bezleri olan adrenal bezlerinizin (böbrek üstü bezleri) aktivitesini artırmış olursunuz.

Kan basıncının dengelenmesi, insülin  glikoz seviyelerinin dengelenmesi, vücuttaki inflamasyonun azaltılması ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi gibi çok önemli yararlarının bulunduğu da söylenir. Ayrıca, sağlıklı sindirim sistemi, bağırsak ve sindirim sorunlarının giderilmesi, felç sonuçlarının tedavisi, özgüven kazanılması, stres ve tansiyonun üstesinden gelinmesi ve içsel denge için çok yararlıdır.

Zu san li noktasına masaj yapmanın cinsel güçsüzlüğe, hıçkırığa, kabızlığa, gastrite ve idrar kaçırmaya da iyi geldiği düşünülüyor. Hatta bağışıklık sistemini güçlendiren bu masajın daha fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı da sağladığına inanılıyor.

Bu masajın, sabah saatlerinde, öğle yemeğinden önce yapıldığında daha etkili olduğu söyleniyor. Her diz için saat yönünde dairesel hareketlerle (parmağınızı yavaşça bastırarak ve bastırdığınız noktada bir süre kalarak) yaklaşık 10 dakika kadar yapılması gerekiyor.

Akşamları Zu San Li noktasına saat yönünün tersine masaj yapanların haftada 400-500 gr kilo verdikleri de söyleniyor. Yeni Ay zamanı masajın etkisinin arttığı da akupresur uzmanlarının iddialarından biri. Zu San Li noktasına masajı Yeni Ay’dan 8 gün önce her sabah yapmaya başlarsanız yaşlanma sürecini yavaşlatması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yukarıda saydığımız faydaları sağlaması söz konusu.

Öğle yemeğinden önce bu noktaya yapacağınız masaj hafızanızı, kardiyovasküler ve sindirim sisteminizi de güçlendirebileceği ifade ediliyor. Öğleden sonra ise stres, baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk için bu masajı yapılabiliyor.

_Alıntıdır_

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.